Куди я можу звернутись для отримання безоплатно консультації і роз’яснення з правових питань?
Безоплатно консультацію і роз’яснення з правових питань ви можете отримати:
• звернувшись до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (контакти: https://www.legalaid.gov.ua/tsentry);
• написавши в Телеграм-чат: http://legalaid.gov.ua/telegram.html або Вайбер-чат: http://legalaid.gov.ua/viber.html;
• скориставшись мобільними застосунками «Безоплатна правова допомога» або «Твоє право (завантажуйте з Google Play чи App Store: https://bit.ly/3hwwgqR або https://bit.ly/3iorbkE);
• зателефонувавши на Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги − 0 800 213 103.
Важливо! Якщо дитині необхідна психологічна допомога – звертайтеся на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111.
За булінг як і за будь-яке правопорушення передбачена відповідальність
Закон України від 18 грудня 2019 року № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» запровадив адміністративну відповідальність за булінг (цькування) учасника освітнього процесу.
Так, відповідно до статті 1734 Кодексу України про адміністративні правопорушення за булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, − до винної особи може бути застосоване адміністративне стягнення у вигляді штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 гривень) або громадські роботи від 20 до 40 годин.
За вчинення булінгу групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення законодавством передбачено накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 гривень) або громадські роботи від 40 до 60 годин.
У разі цькування малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років, відповідальність будуть нести їх батьки або особи, які їх замінюють. До них застосовуватимуть покарання у вигляді штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 гривень) або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин, а у випадку вчинення таких дій групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, − у вигляді штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 гривень) або громадські роботи від 40 до 60 годин.
Судова практика щодо притягнення винних осіб за вчинення булінгу
• Постанова Горностаївського районного суду Херсонської області від 19 липня 2021 року у справі № 655/370/21 (притягнення до адміністративної відповідальності неповнолітньої особи).
• Постанова Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 30 липня 2021 року у справі № 676/3889/21 (притягнення до адміністративної відповідальності матері малолітньої особи).
• Постанова Сквирського районного суду Київської області від 11 березня 2020 року у справі № 376/567/20 (притягнення до адміністративної відповідальності вчителя початкових класів за цькування малолітньої особи).
• Постанова Миколаївського районного суду Миколаївської області від 02 березня 2020 року у справі № 945/2220/19 (визнання директора школи винною у вчиненні адміністративного правопорушення, у зв’язку з щодо неповідомленням керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу).
Форма заяви
Заява оформлюється відповідно до ЗУ «Про звернення громадян». Таке звернення може бути подано як усно, так і письмово, однак дуже рекомендовано подавати звернення письмово.
Хто може звернутись з такою заявою?
Зі зверненням може звернутись потерпілий учень/свідок (абзац 2 статті 9 ЗУ «Про охорону дитинства»), або його/її батьки.
Приклад заяви про булінг
Представлені імена надані схематично для наочності. Шаблон потрібно заповнити власним змістом відповідно до випадку, що стався.
zvernennia_bullying-1 Завантажити